15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında alınan bir takım tedbirler ve 21 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL kapsamında bugüne kadar ihraç ve iadelerle ilgili 10 adet Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı.KHK’lar uyarınca terör örgütleri ile iltisaklı oldukları belirtilen yaklaşık 100bin kamu çalışanı ihraç edildi.

Dinmeyen KHK Tansiyonu

Çok sayıda internet kullanıcısının ‘Yeni bir KHK yayımlandı’ haberleri ajanslara düşer düşmez, Resmi Gazete web sitesini ve haber sitelerini ziyaret ederek ihraç listelerini kontrol ettiklerini Google aramalarından görmekteyiz.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası gündemimize giren KHK’nın Google Trends sonuçları ortaya çıkan yüksek tansiyonu açık bir biçimde gösteriyor.

 

Temmuz- Ağustos 2016 itibari ile aramaların pik yaptığını görmekteyiz. Diğer önemli tarihlerde de yeni bir KHK yayımlandığını biliyoruz.

Bölgesel ve il bazlı sonuçlarda ise aramaların Doğu ve Güneydoğu bölgesinde daha fazla olduğu görülmekte. İl bazlı olarak baktığımızda ise en fazla arama Tunceli’de yapılmış.

İlgili konular bakımından ise aramaların çoğunlukla KHK ve ihraçlarla ilgili  olduğunu görüyoruz.

İhraçlarla ilgili detaylı analizleri incelediğimizde ise, ilk olarak ihraç edilen öğretmenler sonrasında ise ihraç edilen polislerle ilgili aramalar dikkat çekmektedir.

İhraç aramalarının il bazlı incelemesinde ise ilk sırayı Çorum, Batman ve Isparta almaktadır.

screen-shot-2017-07-07-at-22-40-41

 

 

 

Yeni bir KHK yayımlandığı sırada Resmi Gazete sitesine giriş sorunları yaşandığı da sosyal medya çok fazla dile getirilmektedir.

VeriAnaliz