İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yarışını Kim Kazanacak?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettiğini belirtti. Bundan sonra en büyük tartışma ise İstanbul Büyükşehir Belediye başkanının 2019 yılında yapılacak yerel seçimlere kadar kimin olacağı oldu. Kulislerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Belediye Meclis Üyesi ve Medipol Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın ismi geçerken, Başbakan Binali Yıldırım’ın

“Kadir Topbaş’ın yerine ilçe belediye başkanlarından biri gelir muhtemelen. Bu hafta sonunda doluyor süre, 10 günlük süre istifadan itibaren. 28 Eylül’de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplanacak, seçim yapacak, bir arkadaşımız görevi, boşalan koltuğu doldurmuş olacak. Muhtemelen ilçe belediye başkanı.”

demesi ile gözler AK Parti’li ilçe belediye başkanlarına döndü.

Basında ve sosyal medyada ise İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için öne çıkan isimler,  Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan oldu.

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARININ OY ORANLARI VE BAŞARI DURUMLARI

İstanbul’un AK Parti’li ilçe belediyelerinde 2014 Yerel ve 2015 Genel seçimlerindeki Ak Parti’nin oy oranları ise şöyle;

ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNİN YAPTIĞI ANKET SONUÇLARINA GÖRE BAŞKANLARIN BAŞARILARININ ORTALAMA PUANLARI

2016-2017 yılları arasında yapılan ve basınla paylaşılan araştırma sonuçlarının ortalamaları alındığında ise Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in en beğenilen belediye başkanı olduğu görülmektedir. Demir Istanbul genel, ve Avrupa yakasının en beğenilen belediye başkanı olurken Ümraniye Belediye başkanı Hasan Can Anadolu yakasının en beğenilen belediye başkanı olarak öne çıkmaktatır. İsmi son günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal için ise öne çıkan bir sonuca rastlanmamıştır.

 

 

 

 

 

Kaynak:
Andy-ar, ORC ve Gezici Araştırma firmalarının anket sonuçlarından,
TÜİK Mahalli idareler ve Milletvekili seçim sonuçlarından yararlanılmıştır.

VeriAnaliz