Daha önce verianaliz.org‘da 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gündemimize giren “ByLock” ile ilgili bir analiz- haber yapmıştık. 24 Ekim 2016 tarihinde ise gazeteci İsmail Saymaz Amerika’da, ByLock programının sahibi olarak tanıdığımız David Keynes ile bir röportaj gerçekleştirdi. İsmail Saymaz’ın David Keynes İle Yaptığı Bylock Röportajı tepkileri de beraberinde getirdi.

Veri Analiz olarak bu röportajı gazetecilik açısından değil de, teknik açıdan inceledik ve akıllara takılan sorulara cevap aradık;

Öncelikle;

Keynes, ByLock’un 600 bin kişi tarafından indirildiğini, kullanıcıların çoğunluğunun Türkiye, Suudi Arabistan ve İran’da yaşadığını söylüyor. Türkiye’dekilerin yüzde 90’ının cemaatçi olduğunu ve ByLock’un cemaatin haberleşme aracına dönüştüğünü kabul ediyor. Fakat Ocak 2016’da itibaren ByLock’un kullanım dışı olduğunu, o tarih sonrasında ve darbede kullanılmadığını iddia ediyor.

Burada Keynes, ByLock programının Ocak 2016 tarihinden itibaren kullanım dışı olduğunu iddia ediyor. ByLock programının -app marketlerde merak edip indiren az sayıda kişiyi analiz dışı tutacak olursak- Analytics sonuçlarına göre Google üzerinden arama trafiklerinin Mart 2016 tarihinde bile devam ettiğini görmekteyiz.

Bunun dışında ByLock’un inanılmaz bir şekilde forumlarda aranması da tesadüf olmasa gerek. Neden tesadüf değil dedik; malumumuz ByLock’u herhangi bir şekilde telefonunuza indirdiğinizi farzedecek olursak gerekli kullanım haklarınız olmadan sadece indirmiş olarak kalıyorsunuz. Bu kullanım haklarına sahip olmak için de bir FETÖ üyesinden kullanıcı kodu ve şifre elde etmiş olmanız gerekmektedir. Burada akıllara takılan soru madem bu program Ocak 2016’da kullanımdan kaldırıldı, sadece FETÖ’cülerin kullandığı bu programın kurulum dosyaları neden Mart 2016’da bile Google’da ve forumlarda aranıyordu?

Röportaja geri dönelim;

David Keynes, şöyle devam ediyor: “15 Temmuz sonrası haberlerde ByLock’tan söz edilince Tilki’ye ‘Bu ne demek’ diye sordum. İzah edemedi. Cemaatçi olan ortağını ve cemaati kastederek, ‘Birkaç arkadaşa vermiştim, onlar başkalarına vermiş’ dedi. 15 Temmuz’dan sonra firar eden Tilki’nin ortağı, şu an yurtdışında olan bir gazeteci ile bağlantılı. Bu kişiler üzerinden cemaatin haberleşme ağına dönmüş. Cemaat örgütsel haberleşmesi için kullandı ama bana göre çok saçma. Uygulamanın kırılması çok kolay. Ben ABD’deki cemaatçilere sordum. ‘Ne yapıyorsunuz?’ dedim. ‘Birbirimize dualar ve sohbetler gönderiyorduk’ dediler.

Bu bölümün öncesinde ByLock’un “600 bin kişi tarafından indirildiğini, kullanıcıların çoğunluğunun Türkiye, Suudi Arabistan ve İran’da yaşadığını” söylüyor. Bu kısımdaki en büyük çelişki ise 600 bin kişinin indirdiği uygulamanın 15 Temmuz sonrası cemaatin örgütsel haberleşmesi ile bağlantılı olduğunun ortaya çıkması ile şaşkınlığını dile getirmesi. Teknik açıdan basit olarak nitelendirdiği uygulamanın sadece marketlerden 1 milyona yakın kişinin indirmesine şaşırmayıp Fetöcülerin kullanmasına şaşırması bir başka ironi olsa gerek. 

Yine bu bölümden devam edelim ABD’de Mali Müşavirlik yapan Türkiye’de siyasal bilgiler mezunu bir kişinin ilgisi olmadığını iddia ettiği bir uygulamanın kırılmasının çok kolay olduğunu söylemesi ise -ABD’de yazılım eğitimi almadıysa şayet- teknik açıdan kulağa bayağı uçuk geliyor. 

“Keynes, Ekim 2015 itibariyle GoDaddy adlı server firmasına ücret ödemeyi kestiğini ve bu nedenle ByLock’un Ocak 2016 itibariyle kullanımdan çıktığını anlatıyor. O tarihten beri ve darbe teşebbüsünde ByLock’un kullanılmadığını iddia ediyor…..

Keynes, ByLock’tan 3 Aralık 2013 günü ‘Breaking Bad’ adlı TV dizisini izlemek için Tilki’nin evinde buluştuklarında haberdar olduğunu savunuyor. Tilki’nin “Kredi kartını kullanabilir miyim” diye sorması üzerine ByLock’u öğrendiğini kaydeden Keynes, şöyle devam ediyor:

“Ne için kullanacaksın?’ dedim. ‘Böyle bir program yazacağım’ dedi. Ben de ‘Tamam’ dedim. Apple Store’a bir program koyabilmek için bu işlem gerekiyordu. Başlangıç böyle oldu. Tilki’nin amacı, ByLock’u San Francisco’daki Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketlerine sunmaktı. Beğenilirse sermaye yatırılarak şirket büyütülecekti.”

DAVID KEYNES’IN BYLOCK İLE TEK BAĞLANTISI SADECE “TİLKİ”YE KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ VERMESİ Mİ?

Röportajın bu kısmı ise bambaşka çelişkiler içeriyor. “Tilki” olarak adlandırdığı arkadaşı Keynes’in kredi kartını istiyor ve Keynes ‘tıpkı bir garajda veya yurt odasında ortaya çıkan ünlü yazılımların hikayesi gibi ‘bir uygulama yazacağını ve bunu silikon vadisine satacağını’ söyleyen Tilki’ye hayallerini gerçekleştirmesi için kart bilgilerini veriyor. Bu uygulama için marketlere aylık 29 dolar ödediğini iddia ediyor. 

Sadece Apple Store’da yüklü olmak kaydıyla bir uygulama için ödeyeceğiniz meblağ yıllık 100 dolar. Bu durumda aylık ödeyeceğiniz tutar 8 dolar civarı oluyor. Eğer ByLock Apple Developer Enterprise Programı çerçevesinde yapıldıysa ödeyeceğiniz miktar yıllık 299 dolar. Ancak Enterprise programı gereği uygulamanız app storeda yer almamaktadır. Belirlediğiniz siteler üzerinden dağıtım yapılmaktadır. 299 doların aylık karşılığı ise 25 dolar civarında. Uygulama App storeda yer aldığına göre bu durum ihtimal dışı kalıyor. Uygulamanızın Google Play’de yer alması için ödemeniz gereken tutar tek seferlik 25 dolar.

Bunun yanı sıra “Keynes, Ekim 2015 itibariyle GoDaddy adlı server firmasına ücret ödemeyi kestiğini ve bu nedenle ByLock’un Ocak 2016 itibariyle kullanımdan çıktığını “anlatıyor.

Sadece App Store’a yüklemek için aylık 29 dolar ödeyen biri servera neden para ödeme durumunda olur ki? Uygulama geliştirici zaten uygulamayı yazarken server üzerinde çalışır ve bunu kendisi önceden halletmiş olmalıdır. Buradan Keynes’e soralım “alakan olmayan uygulamanın Database’i neden sende?

Davide Keynes ısrarla darbe gecesi ByLock kullanılmadığını iddia ediyor söz konusu röportajda. Burada 2 soru akla geliyor;

  •  ByLock ile alakası olmadığını göstermek için bilmemezlikten mi geliyor?
  •  ByLock üzerindeki okları başka yöne mi çevirmek istiyor?

bylock28 Ağustos tarihli birçok haber sitesinde ve gazetelerde çıkan görüntüler ve haberler darbe gecesi ByLock’un kullanıldığını gözler önüne seriyor. Keynes bu konuda da “yanılmış” görünüyor. 

Son bir not ABD’nin Connecticut eyaletinde David Keynes adında bir mali müşavir olup olmadığını ise haberimiz yayıma hazırlandığı dakikalarda henüz kesinleştiremedik.

Kaynak: hurriyet.com.tr

VeriAnaliz