Fuat Avni Twitter Ağı… 17-25 Aralık sonrası ortaya çıkan Fuat Avni karakteri sosyal medya sınırlarını çok çok aşan bir üne kavuştu. Hesabın ortaya çıkışı 2 yılı geçmesine rağmen “Fuat Avni kimdir” sorusu hala güncelliğini kaybetmedi. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde Fuat Avni karakterine ilişkin bir çok kişinin ismi anıldı ancak hiçbirisi tam olarak kanıtlanamadı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlarda ise Fuat Avni olduğu belirtilen bir kaç kişi tutuklandı/gözaltına alındı.
Bu dizi çalışmamızda Fuat Avni karakterine odaklanıyor olacağız. Baştan belirtelim, “Fuat Avni kimdir?” sorusuna cevap aramıyoruz, birden çok kişi tarafından yönetilen operasyonel bir hesap olduğu iddiaları daha gerçekçi iken bu sorunun pek de bir anlamı yok, ancak bundan çok daha önemli olduğunu düşündüğümüz karakterin kime veya neye karşılık geldiği, kimler ile ilişkiler içerisinde olduğu gibi bir takım soruları yanıtlamış olacağız.

Ön Bilgiler

Çalışma kapsamında fuat avni karakterinin son aktif hesabı olan fuatavni_f isimli Twitter hesabı kullanıldı. Ve 24.10.2015 tarihindeki hesap bilgileri referans alınarak oluşturuldu.

Yöntem

Yöntem olarak fuatavni_f karakterini merkeze alarak bir Twitter ilişkiler ağı ortaya çıkardık. Bu ağı ortaya çıkarırken öncelikle Twitter API ’lerinden faydalandık.
Öncelikle fuatavni_f hesabının arkadaşları üzerinden bir küme oluşturduk. Algoritmaya start verdiğimiz 24.10.2015 itibari ile fuatavni_f hesabının 242 arkadaşı(friends, takip ettiği kişi) vardı. İkinci adım olarak bu kümedeki kişilerin arkadaşlarını toparlamaya başladık. Bu level’da küme çok daha büyürken ortak arkadaşlıklar üzerinden ağ da oluşmaya başladı.
Sonraki adımlarda en yüksek ortak ilişkili hesap üzerinden bu döngüyü tekrarladık ve daha ilk adımlardan itibaren döngü sayısı ile neredeyse eşit sayıda bağlantıya sahip hesaplar belirmeye başladı. Sonuçta elimizde 114 Twitter hesabını kapsayan bir küme oluştu. Daha anlamlı bir sonuç elde edebilmek için kümeyi küme içerisinde minimum 36(takip etme ve edilme) ilişkiye sahip olma ile sınırlandırdık ve sonuç olarak aşağıdaki haritaya ulaştık.

Fuat Avni Twitter Ağı

ağharitası

SONUÇ 1

Haritada gösterilen her hesap 114’lük küme içerisinde minimum 36 hesabı takip ediyor ve bu hesaplar tarafından takip ediliyor. “36” anlamlı bir değere ulaşmak için kullandığımız minumum değer, Ortalama değerler bunun çok daha üzerinde ve şaşırtıcı değerde yüksek. Küme içerisinde takip etme oranı. %77,4 iken, Takip edilme oranı: %69,7

Ağ haritasında node’ların koyuluğu küme içerisindeki takip sayısının yoğunluğuna göre değişmektedir.  Today’s Zaman Eski Genel Yayın yönetmeni Bülent Keneş’e ait @bkenes hesabı 111 takip ile en çok öne çıkan hesap. Bu hesap neredeyse kümenin tamamını takip etmekte.
Hesaplara genel olarak bakıldığında ilk dikkat çeken hesapların çok büyük oranının gazetecilere ait hesaplar olması, bu normal olarak değerlendirilebilir ancak hesapların çalıştığı kurumlar üzerinden analiz yapıldığında ortaya aşağıdaki fotoğraf çıkıyor.

2

 

 

 

 

 

SONUÇ 2

Her gazetecinin dikkatini çekecek nitelikteki bir whistleblower hesabı üzerinden yapılan analizde gazetecilere ulaşılması şaşırtıcı değil. Ancak bu gazetecilerin sadece belli bir gruba ait yayınlar olması bir hayli dikkat çekici. En dikkat çekici olan ise Fetönün  resmi yayın organı konumundaki Zaman gazetesi. Diğer yayınların büyük çoğunluğu da yine Fetö ile ilişkilendirilen yayınlar.
Oldukça net ve bir o kadar da şaşırtıcı bu tablonun sağlamasını yapmak için başlıca gazetelerin internet sitelerinde fuat avni ilişkili içerikleri sorguladık;

3

 

Şekil 1 – Gazetelerin internet sitelerindeki fuat avni içerik sayıları

Sonuç aynı derecede net ve bir o kadar da üzerinde düşünmeye çağırıyor. Google’da Fuat avni ile ilgili aramaları Zaman gazetesi ile sınırlandırdığınızda 70.900 link karşınıza çıkarken, Hürriyet Gazetesinde bu sayı 2.980, Milliyet’te 3830, Zaman’a en yakın olan Sabah gazetesi ancak ¼’üne ulaşabilmiş durumda. Sabah gazetesindeki bu yükseklik ise haberlerin içeriğinde gizli, bu dönemde gazete diğerlerinin aksine Anti-Fuat avni içerik ile beslenmiş.
Aynı yöntemi İngilizce yayın yapan yayınlara çevirdiğimizde fotoğraf yine değişmiyor. Today’s Zaman en yakınının 10 katı oranında Fuat Avni içeriği barındırıyor. Buradaki içerik çok büyük oranda Fuat Avni mesajlarının direkt olarak haberleştirilmesinden oluşmakta.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil 2 – İngilizce yayın yapan gazetelerin internet sitelerindeki Fuat Avni içerik sayıları

 

Ek

  1. Her ne kadar haritaya dahil etmemiş olsak da çalışma sırasında dikkatimizi çeken bir diğer nokta, kendileri takip etmese bile küme tarafından yoğun olarak takip edilen bazı hesaplar;
  2. @Hakansukur, Fetullah Gülen’e bağlılığını her ortamda bildirmekten çekinmeyen ve 17 Aralık operasyonlarının hemen öncesinde (16 Aralık 2013) tarihinde Ak partiden istifa eden Hakan Şükür küme içerisinde 93 gibi çok yüksek bir sayı ile takip edilmekte, kendisi toplamda 88 kişi takip etmekte olup bunların 13’ü küme ile sınırlı.
  3. @dumanlie, Şu an hakkında kumpas kurmaktan “tutuklamaya yönelik yakalama kararı” bulunan ve karar öncesi yurt dışına kaçtığı belirlenen Zaman Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’ya ait hesap küme içerisinden 83 kişi tarafından takip edilmekte.
  4. @zamancomtr, Fetönün resmi yayın organı konumundaki Zaman Gazetesi resmi Twitter hesabı, küme içerisinde toplam 76 kişi tarafından takip edilmekte.
  5. @bugun, Fetöye ait diğer yayın organı Bugün Gazetesi resmi Twitter hesabı, küme içerisinde 69 kişi tarafından takip edilmekte.
  6. @Cihan_Haber,Fetöye ait olduğu bilinen haber ajansı, küme içerisinden 75 kişi tarafından takip edilmekte.
  7. @t24comtr, internet haber portalı, küme içerisinden 72 kişi tarafından takip edilmekte.
    Kümedeki bir çok ismin gazeteci olduğu düşünülürse bu takiplerde dikkat çekici bir nokta olmadığı düşünülebilir, gerçekten de öyle olması gerekir ancak buradaki normal sınırını belirleyebilmemiz için diğer yayın organlarının ve haber ajanslarının ortalamalarına bakmamız gerekiyor.

 

 

 

Kaynaklar:
Twitter dataları için Twitter api kullanılmıştır.

 

 

Kaynak belirtmeden kullanılmamalıdır.

VeriAnaliz