Cumhurbaşkanlığı Sistemine Geçiş Referandumunun İl Bazlı İncelenmesi… 16 Nisan 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesine dair anayasa değişikliği referandumu yapıldı. Türkiye genelinde 174.456 sandıkta 58.520.222 seçmenden 49.799.163’ü oy kullandı. 48.934.116 oy geçerli sayıldı. Türkiye genelinde katılım oranı ise %85.10 oldu. Katılımın yüksek olması dikkat çekiciydi.
Kesin olmayan sonuçlara göre 25.157.025 seçmen Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi sağlayacak anayasa değişikliği referandumunda Evet yönünde oy kullanırken, 23.777.091 ise Hayır yönünde oy kullanmıştır.
Oransal olarak baktığımızda Evet oyları % 51. 41, Hayır oyları ise % 48. 59’dur.

Bilindiği gibi bu anayasa değişiklik paketi teklifi AK Parti ve MHP’nin desteğiyle meclisten geçmiş ve akabinde referanduma gitme kararı alınmıştı. Bu süreçte araştırma şirketleri birçok kez araştırma yapıp halkı nabzını tutmuştu. Bu araştırmalardan çıkan sonuçlara göre AK Parti ve MHP seçmeninden belli oranlarda fire olabileceği vurgulanmıştı. İstatistiksel olarak seçim sonrası yapılacak anketlerle tablo daha net görünecektir.

Cumhurbaşkanlığı Sistemine Geçiş Referandumunun İl Bazlı İncelenmesi

Verianaliz.org olarak haberimizde Cumhurbaşkanlığı Sistemine Geçiş Referandumunun İl Bazlı İncelenmesi için illere göre 16 Nisan referandum sonuçlarını aldık ve 1 Kasım seçim sonuçlarıyla kıyasladık. Böylelikle partilerdeki oy kaymaları matematiksel olarak bulmaya çalıştık. Veri görselleştirme teknikleriyle de çıkardığımız bu sonuçları haritalandırdık ve grafiklerle daha anlaşılır hale getirdik.

Haritamız illerin referandum sonucuna göre ortaya çıkan evet ve hayır oy oranlarına göre renklendirilmiştir.

Türkiye Geneli Referandum Sonucu


Mouse’unuz ile istediğiniz şehre tıkladığınızda o ilin 1 Kasım seçim sonucuna göre Ak Parti+ MHP, CHP, HDP ve Diğer seçmenin referandumda Evet ve Hayır’a giden muhtemel oy sayılarını görebilirsiniz.

VeriAnaliz