15 Temmuz sonrası Fetö üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan, ihraç edilen ve tutuklananlar, kamu görevlilerinden işadamlarına, akademisyenlerden esnaflara kadar geniş bir yelpazeyi oluşturuyor. Bunlar olurken hepimizin o anda öğrendiği bir aplikasyon var; ByLock.
Örgüt üyelerinin kendi aralarında kullandığı internet tabanlı bir çeşit sohbet uygulaması olan ByLock’un izini sürdük. En çok merak edilen Bylock Nedir? ByLock’un Bilinen Gizli Tarihi…Bylock Fetö ilişkisi..” gibi sorulara bir cevap aradık.

BYLOCK NEDİR?

adsiza-e1477852390287

David Keynes adlı bir Amerikalı tarafından geliştirilen bu uygulama bilinmeyen bir tarihte APP Store’lara yüklenmiş. Uygulamaya ait gibi görünen bir blog sayfasında 25 Ağustos 2014’te bir kaç cümle ile yoğun ilgiye teşekkür ediyor David Keynes. O teşekkür yazısı için tıklayınız.

Uygulamanın tanımında ise aşağıdaki ifadeler yer alıyor;

This application allows you to communicate with your friends in a cryptographically secure way. You can chat, send/receive files, send/receive mails and make voip calls. The application uses military grade encryption to ensure your security when communicating with your friends. Even our engineers can not decrypt your data on the server! Your privacy matters to us!

Sıradan bir uygulamanın “askeri seviyede şifreleme” kullanması ve sıradan görünen insanların buna bu denli yoğun ilgi göstermesi bazı forumlardaki kullanıcıların bile dikkatini çekmiş.

Haber yayına hazırlandığı sırada Bylock maddesi yoğun ilgi gören http://www.appleturk.net/forum/konu/bylock-isimli-uygulama.45881/page-8 sayfası yayından kaldırılmıştı.

 Eylül 2014’te ByLock Google Play’den ve AppStore’dan Kaldırıldı

Eylül 2014’e geldiğimizde ByLock Google Play’den ve AppStore’dan kaldırılıyor. O sırada birçok forumda programı telefonlarına yüklemek isteyenler hummalı bir arayışa başlıyor. Hatta bu forumlarda ufak bir araştırma yaptığımızda canhıraş biçimde ByLock’un APK ve IPA dosyalarını arayanların, bu uğurda çekinmeden mail adreslerini paylaşanların hatta Iphone’larını Jailbreak yapanların bir çoğunun iyi mesleklere sahip kişiler olduklarını görebiliyoruz. İsim benzerliği yoksa bazılarının 15 Temmuz sonrası açığa alınan ve tutuklanan kamu görevlileri olduklarını gördük.

Programın geliştiricisi David Keynes yine aynı blogunda uygulamanın 1 milyon kullanıcıya eriştiğini ancak özellikle Ortadoğu ülkelerinden kötü niyetli bağlantılar sebebiyle ByLock’un Appstore’dan Kasım 2014 tarihi itibariyle kaldırıldığını söylüyor. Marketlerden kaldırılmasının indirmelere engel olmadığı görünüyor. Uygulamanın kurulum dosyaları bir çok siteye yüklenmişti. Ancak ByLock kullanabilmek için bir de kullanıcının cihazında VPN’in açık olması gerekiyordu.

 

Bylock için Google Trend Analizi
ByLock için de Google’da ilk aramalar, Mart 2014 seçimlerinin sonrasında “ByLock indir” anahtar kelimeleri kullanılarak başlıyor. Büyük ihtimalle o tarihlerde örgüt üyelerine indirin talimatı gidiyor. “ByLock indir”in yanında “ByLock IOS”, “ByLock Android” vb şekilde aramalar da mevcut. Bu aramalar 29 Haziran 5 Temmuz 2014 tarihlerinde pik yapıyor ve 7-13 Şubat 2016 tarihine kadar yine bu şekilde inişli çıkışlı devam ediyor.

 

 1imkc4iokv-zctrprv12d-tdikpyx4za-3keldw27vv-nrtvjkcg2t adsizs
c6dwut-kyioek-xjhqtp-co1bjq-w4zpl2-4lqwt2-fiuccr fhc9qxr-k9tc3ce-xvdixtt-tvbrxib fup3k1-vf0mjp-o4waq0-brtugy-zeeeb4-qpptik-hv4v0u-0qgglv gx4cithwv-bitp66nsf-0fx9ccbdv-vofx5togh-a1hnphl7h

Twitter’da Bylock

 

Bylock

Fetullahçı terör örgütü üyelerinin oldukça aktif olduğu Twitter’da ByLock ile ilgili atılan sadece 1 tweet olduğunu gördük. Bu tweet de@gultekinbibar adlı FETÖ’ye yakın olduğu anlaşılan bir hesap tarafından 25 Aralık 2014’te atılmış. Tweeti Retweetleyenler de yine aynı profillere sahip kullanıcılar.

 

BYLOCK TERİMİNİN KULLANILDIĞI HABERLER

13 Şubat 2015 Tarihli Yeni Akit gazetesinin internet sitesindeki habere göre; Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve emniyetin kritik birimlerindeki sızmalar temizlenince sağır kalan ve teknik takibe takılmaktan korkan Pensilvanya çetesinin, örgütsel faaliyetlerde e-posta ve telefon iletişimi tamamen sonlandırma kararı aldığı bildirildi. Paralel yapının yasadışı faaliyetlerde akıllı telefonlara yüklenen Tictoc, Bylock ve Kakao isimli üç uygulamayı kullandığı ortaya çıktı. Sistemin anlık yazışmaları kriptolayarak uygulamanın ABD ve Kanada’da bulunan merkezine gönderdiği, kriptolanmış yazışmanın kısa sürede çözümlenerek hedef şahsın telefonuna yönlendirildiği belirtildi.

 

BYLOCK ARAMA TARİHLERİ ANALİZİ

Şimdi de Google Trends verileriyle birlikte o tarihlerde Türkiye’de neler olduğunu inceleyelim ve yorumu sizlere bırakalım.

Nisan- Ağustos 2014

ByLock terimini içinde barındıran anahtar kelimelerle yapılan aramaların başladığı Nisan-Ağustos 2014 tarihleri arasında yaşanan bazı önemli olaylar;

 • Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu” Gül tarafından onaylandı.
 • Anayasa Mahkemesi’nin 52. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende son kez “Başkan” sıfatıyla konuşan Haşim Kılıç’tan sert açıklamalarda bulundu.
 • 12 Eylül Davası’nda, darbe suçundan haklarında dava açılan eski Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’ya müebbet hapis cezası verildi.
 • Anayasa Mahkemesi, Dink ailesinin, Hrant Dink cinayetiyle ilgili yaptığı bireysel başvuruda, “etkili soruşturma yapılmadığı” gerekçesiyle “ihlal” kararı verdi.
 • Aralarında eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de bulunduğu 115 emniyet görevlisi operasyonla gözaltına alındı. Operasyon kamuoyunda “paralel yapı ile mücadele” olarak değerlendirildi.
 • 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan ilk turda 12. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.Eylül- Ekim 2014

 • Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu 62. Hükümet güvenoyu aldı ve resmen göreve başladı.
 • HSYK seçimleri yapıldı. Adli yargıdan 7 asıl, 4 yedek üye, idari yargıdan 3 asıl 2 yedek üye belirleneceği seçimde, 12 bin 520’si adli, bin 474’ü idari yargıdan olmak üzere 13 bin 994 hakim ve savcı sandık başına gitti. Adli yargıdan seçilecek 7 üyenin tümünü Yargıda Birlik Platformu kazandı. İdari yargıda ise, üç üyeden birini Yargıda Birlik Platformu kazandı.

 

Kasım- Aralık 2014

 • 14 Aralık’ta düzenlenen bir operasyonla Samanyolu Yayın Grubu Genel Müdürü Hidayet Karaca ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın da aralarında olduğu 27 kişi gözaltına alındı. Karaca dahil dört kişi tutuklandı.
 • ABD’de yaşayan FETÖ lideri Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkartıldı.
 • HSYK 2. Dairesi, 17-25 Aralık operasyonlarının savcılarından Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’i, haklarındaki soruşturma tamamlanana dek görevden uzaklaştırdı.

Ocak- Haziran 2015

 • Bank Asya Yönetimi TMSF’ye Geçti
 • Ülke genelinde uzun süreli elektrik kesintisi yaşandı. Çağlayan adliyesinde görevli savcı Mehmet Selim Kiraz DHKP-C’li teröristlerce şehit edildi.
 • HDP’nin Diyarbakır mitinginde bombalı saldırı düzenlendi.

Temmuz- Aralık 2015

 • Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. Patlamada  32 kişi öldü, 103 kişi yaralandı.
 • Ceylanpınar’da iki Polis evlerinde uyurken şehit edildi.
 • Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün Yurt Dışına Kaçtığı Tespit Edildi
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir TV programında söylediği sözler çarpıtılarak Twitter’da paylaşıldı.
 • HDP Binaları ve Kürt Kökenli Vatandaşlara Ait İş Yerleri Ateşe Verildi
 • HDP’li Bakanlar Seçim Hükümetinden İstifa Etti
 • Şike Davası’nda Aziz Yıldırım Dahil Tüm Sanıklara Beraat
 • Başkent Ankara’da Ülke Tarihinin En Kanlı Terör Saldırısı düzenlendi. 95 vatandaş hayatını kaybetti.
 • Koza-İpek Holding’e Kayyum atandı
 • Bugün TV ve Kanaltürk Yayınları Kesildi
 • 1 Kasım Seçimleri yapıldı. Ak Parti 49,5 ile tek başına iktidar oldu.
 • Rus Jeti Hava Sahasını İhlal Ettiği Gerekçesiyle Düşürüldü
 • Can Dündar ve Erdem Gül Tutuklandı
 • BTK’da FETÖ operasyonu yapıldı. FETÖ’ye yakın olduğu iddiasıyla 1 kurum başkan yardımcısı, 6 daire başkanı ve 4 bölge müdürü görevden alındı.VeriAnaliz