Bakanların Sosyal Medya Performansları

Web 2.0‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte hayatımıza giren sosyal medya platformalarıyla, kullanıcılar anlık olarak veriye ulaşırken, normal şartlar altında çok kolay ulaşamayacağı insanlara sesini duyurmak ve etkileşim sağlamalarına da kolaylık sağlamaktadır. Siyasilerden sanatçılara, ünlü isimlerden sıradan kullanıcılara kadar milyonlarca kişinin kullandığı bir çok sosyal medya mecrası hali hazırda vardır.

Milyonlarca kişinin kullandığı bu mecralarda siyasilerin karnesini incelemek için öncelikle Bakanlar kurulunda görev yapan bakanların sosyal medya performanslarını çıkardık. Haber dizimizde önümüzdeki günlerde farklı mecralardan kişilerin performanlarına da yine verianaliz.org‘da yer vereceğiz.

Bakanların Sosyal Medya Performansları

Nasıl bir yöntem izledik?

Öncelikle bakanların Klout puanlarını ele aldık. Klout puanlarına göre bir sıralama yaptıktan sonra Twitter’daki takipçi sayılarını ve tweet sayılarını göz önünde bulundurarak listemize son halini verdik. Buna göre;,

Sosyal medyayı en etkili kullanan Bakan, 80 Klout puanı ile Kültür ve Turizm bakanı Numan Kurtulmuş 1. sırada yer alırken, Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu 2. sırada, İçişleri bakanı Süleyman Soylu ise 3. sıradadır.

Klout Nedir?

2008 yılında ortaya çıkan Klout, kullanıcıların sosyal medya ağlarındaki hesaplarını analiz ederek 1 ile 100 arasında sayısal bir değer olan “Klout Puanı” hesaplayan bir web sitesi ve mobil uygulamasıdır. Kullanıcı puanının belirlenmesinde Klout, kullanıcının sosyal medya ağına bağlanır ve diğer kullanıcıların bu içerikle nasıl etkileşim kurduğunu ölçmek için oluşturulan içeriği ilişkilendirir.  Klout, Klout puanı oluştururken; Bing, Facebook, Foursquare, Google+, Instagram, LinkedIn, Twitter, YouTube ve Wikipedia verilerini kullanır. Klout puanları 1’den 100’e, yüksek puanlar çevrimiçi sosyal etkinin genişliği ve gücüne göre daha yüksek sıralamaya karşılık gelmektedir. Tüm Twitter kullanıcılarına bir puan verilirken, Klout’a kaydolan kullanıcılar birden fazla sosyal ağları birbirine bağlayabilir, bu ağ verilerinin ardından kullanıcının Klout Puanını etkilemek üzere bir araya getirilir.

 


 

VeriAnaliz