24 Haziran Seçimlerinin İl İl İlçe İlçe Analizi…. 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel seçimlerinin sonuçlarını il ve ilçe bazlı olarak analiz ettik.

Hangi ilde hangi parti başarılı oldu? Hangi partiler koltuk kaybetti? 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerine göre detaylı analizler haberimizde…

24 Haziran Milletvekili Genel seçim sonuçlarına genel olarak baktığımızda AK Parti Toplam 970 ilçenin 114’ünde 1 Kasım 2015 seçimlerine göre oy oranını artırmış ancak 856 ilçede oylarında azalma olmuştur. MHP ise 496 ilçede oylarını artırmayı başarmıştır. CHP’ye baktığımızda yalnızca 110 ilçede oylarını artırdığını görmekteyiz. Bu seçimde sürpriz yapması beklenen İyi Parti’nin Türkiye genelinde oy oranı 9,95’te kalmıştır. İlçe bazlı analizlerimizde İyi Parti 469 ilçede Türkiye genelinde aldığı oy oranının daha da üstüne çıktığını görüyoruz.

7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015, 16 Nisan Referandumu ve 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarını ilçe bazlı ele aldığımızda Türkiye genelindeki oy geçişlerini şu şekilde gösterebiliriz;

 

24 Haziran Seçimlerinin İl İl İlçe İlçe Analizi

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN PARTİLER ÖZELİNDE İLÇE BAZLI İNCELENMESİ

AK PARTİ ANALİZİ

Ak Parti’nin oylarını arttırdığı 114 ilçe ve oy oranları grafikte gösterilmiştir.

 

 

Bu 114 ilçenin 45’i Kayyum atanan ilçelerdir.

Diyadin, Doğubayazıt, Tutak, Hizan, Mutki, Bismil, Eğil, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan,, Sur, Karaçoban, Karayazi, Tekman, Çukurca, Hakkari Merkez, Yüksekova, Di̇gor, Dargeçit, Derik, Kiziltepe, Mazidaği, Nusaybi̇n, Savur, Bulanik, Malazgirt, Varto, Baykan, Eruh, Halfeti, Suruç, Beytüşşebap, Cizre, İdil, Silopi, Tunceli Merkez, Bahçesaray, Başkale, Çaldiran, Çatak, Edremit, Gürpinar, Özalp, Saray ilçelerine çeşitli zamanlarda kayyum atanmıştı ve bu ilçelerde Ak Parti oylarında 1 Kasım’a göre bir artıştan bahsedebiliriz.

Genel ilçe bazlı analiz için tıklayınız.

MHP ANALİZİ

MHP’nin oylarını 10 puan ve üzeri arttırdığı 56 ilçe ve oy oranları grafikte gösterilmiştir. Geri kalan 440 ilçede 1 Kasım 2015’e göre 9,9 puan ve aşağısında oranlarda oyunu artırmıştır.

 

MHP’nin oyunu arttırdığı tüm ilçeler için tıklayınız.

MHP’nin oyunu arttırdığı 456 ilçenin 66 tanesine Kayyum atandığı görülmektedir. Bu ilçeler,

Iğdir Tuzluca, Mardin Ömerli, Şirnak Beytüşşebap, Hakkari Çukurca, Konya Ilgin, Şanliurfa Bozova, Giresun Çamoluk, Şanliurfa Viranşehir, Mardin Artuklu, Mardin Savur, Ağri Tutak, Siirt Baykan, Erzurum Karaçoban, Şirnak Silopi, Van Saray, Van Erciş, Hakkari Hakkari Merkez, Siirt Eruh, Van Bahçesaray, Diyarbakir Lice, Elaziğ Karakoçan, Van Çatak, Van İpekyolu, Muş Malazgirt, Bitlis Güroymak, Hakkari Yüksekova, Tunceli Tunceli Merkez, Erzurum Hinis, Van Gürpinar, Batman Gercüş, Bitlis Mutki, Şirnak İdil, Şirnak Cizre, Diyarbakir Hani, Bitlis Hizan, Mardin Derik, Van Edremit, Erzurum Karayazi, Van Başkale, Diyarbakir Kocaköy, Van Muradiye, Van Çaldiran, Mardin Mazidaği, Batman Beşiri, Diyarbakir Dicle, Diyarbakir Silvan, Mardin Dargeçit, Diyarbakir Bismil, Diyarbakir Eğil, Ağri Ağri Merkez, Diyarbakir Sur, Van Özalp, Şanliurfa Halfeti, Muş Varto, Diyarbakir Kayapinar, Şanliurfa Suruç, Diyarbakir Yenişehir, Mardin Nusaybin, Diyarbakir Kulp, Mardin Kiziltepe, Erzurum Tekman, Ağri Diyadin, Ağri Doğubayazit, Muş Bulanik, Kars Digor, Batman Batman Merkez’dir.

MHP’nin oylarının arttığı ilçeleri bir de AK Parti ve CHP’nin kayıplarıyla okuduğumuzda oy geçiskenliğini daha iyi görebiliyoruz.

CHP ANALİZİ

CHP’nin 1 Kasım seçimlerine göre 24 Haziran’da oy oranını arttırdığı ilçe sayısı 313‘tür.

12 ile 3 puan arasında oylarını arttırdığı ilçeler grafikte gösterilmiştir.

 

 

HDP ANALİZİ

HDP’nin herhangi bir ittifaka dahil olmamasından dolayı 24 Haziran’dan önce  baraj sıkıntısı yaşayıp yaşamayacağı sürekli tartışılmıştı. 11,7’lik oy oranı ile barajı aşıp TBMM’de toplamda 67 koltuk kazanmış oldu. Seçim sonrası en büyük tartışmalardan biri de CHP’den aldığı oylarla barajı aştığıydı. HDP’nin oy oranlarını 1 Kasım sonuçlarını baz alarak ilçe ilçe analiz ettiğimizde şu sonuçlara ulaştık;

Özellikle Hatay’dan HDP milletvekili seçilen Barış Atay’ın CHP oylarıyla seçildiği konusu özellikle sosyal medyada sıklıkla tartışılmakta. Hatay için analiz sayfasına gitmek için tıklayınız.

HDP’nin hangi ilçelerde oylarını arttırdığını daha ayrıntılı incelemek için resmi tıklayınız.

 

İYİ PARTİ

24 Haziran seçiminin en çok konuşulan partilerinden biri de İYİ Parti oldu. Merkez sağda alternatif parti olacağı ve bir dip dalgası ile yüksek oranlarda oy alacağı tahmin edilen İYİ Parti 9,95’lik oy oranı ile beklentileri karşılayamadı. 469 ilçede 10 ve üzeri bir oy oranı aldığını görmekteyiz. Bu ilçelerde oy geçişlerini grafiğe tıklayarak rahatlıkça inceleyebilirsiniz.

VeriAnaliz