15 Temmuz 2016…O en uzun gecede neler yaşandı…

Türkiye 15 Temmuz akşamı 1980 darbesinden 36 yıl sonra TSK içerindeki kendilerine ‘Yurtta sulh konseyi’ diyen FETÖ/PDY üyesi bir grup cuntacının başını çektiği bir darbe girişimi yaşadı. Henüz vatandaşlar tam olarak ne olduğunu anlamamıştı ki, TRT’de sözde darbe bildirisi okunmaya başladı.  Ankara ve İstanbul’dan ise eşzamanlı çatışma haberleri geliyordu. O dakikalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk’te Hande Fırat’la FaceTime aracılığı ile bir bağlantı gerçekleştirdi ve darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Bu tarihi konuşma ile birlikte darbe girişiminin seyri değişti.

Malesef Türkiye tarihinin gördüğü bu en kanlı darbe girişiminin bilançosu çok ağır oldu. Devlet binaları önlerinde , köprülerde, meydanlarda toplanan ve darbeyi protesto eden vatandaşların üzerine ateş açılması ve tankla gerçekleştirilen saldırılar sonucunda 174’ü  sivil olmak üzere toplam 240 kişi şehit oldu. Bunun yanı sıra  2000’in üzerinde vatandaş, asker ve polis yaralandı.

Veri Analiz olarak 15 Temmuz günü saat 15:00’da başlayan 16 Temmuz sabah saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda tamamen bastırılan bu kanlı darbe girişiminde neler yaşandı sorusunun cevabını dakika dakika toplamaya çalıştık. İşte 15 Temmuz 2016 -O en uzun gecede- neler yaşandı…

Kaynak: AA, Al Jazeera, CNNTÜRK, NTV, Habertürk, TvNet, A haber, YeniŞafak, Milliyet, DHA, vd. haber sitelerinden ve sosyal medyadan yararlanılmıştır.

VeriAnaliz